Faceți căutări pe acest blog

duminică, 13 noiembrie 2011

Unirea Câmpina – AFC Brebu 1-0

Ceea ce trebuia să fie un spectacol sportiv, mai ales că era primul meci la care spectatorii de la tribuna I au putut sta pe scaune de plastic, s-a transformat într-un meci urât. Şi acest lucru s-a întâmplat în primul rând din cauza atitudinii lipsite de fair-play a echipei vizitatoare. Permanent, au făcut anti-joc, au încercat să-i provoace pe jucătorii noştri, au simulat, au lovit, au scuipat, totul în încercarea aproape disperată de a obţine fie şi numai o remiză. În aceste condiţii, jocul nu s-a putut ridica la un nivel deosebit, „show-ul” oaspeţilor fiind alimentat şi de maniera de arbitraj a centralului Valentin Marinică.
Singura mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Bica, în minutul 32, şutul puternic şi plasat al acestuia fiind scos de sub transversală de portarul advers. În repriza secundă, atunci când oaspeţii au fost preocupaţi exclusiv de scandal, după o ocazie rarisimă în care Nichifor şi B. Şandru au trecut pe lângă deschiderea scorului, în minutul 77, Bărăgan a executat excelent o lovitură liberaă de la 20 metri, mingea a lovit stâlpul porţii şi a oposit în plasă. Un 1-0 greu, dar pe deplin meritat şi o nouă victorie importantă, care vine să confirme parcursul de regularitate al liderului.
Marcator: Bărăgan 77.
Unirea: B. Şandru - A. Stoica, Neagu (cpt), B. Şandru, Zecheru - Cernea (89 Ungureanu), Lambă, Bărăgan, Filip - Bica (86 Dorişor), Nichifor (87 D. Ciobotaru). Rezerve neutilizate: T. Ionescu - Coman, Fl. Stoica, Burlacu. Colectiv tehnic: Ion Cojocaru (director tehnic), Costin Plăvache (antrenor principal), Marius Palacianu (antrenor secund).
AFC Brebu: Stănculescu (cpt) - Marcu, Dragomir, Savu, M. Radu - Toader, Bunea, V. Moraru (87 I. Moraru), Motoroiu (72 Stan) - Anghel, Drăgan. Rezerve neutilizate: Lupu, Vintilă, Badea, Bucşă. Antrenor: Robert Săvulescu.
Cartonaşe galbene: Bărăgan 77, Bica 79 - M. Radu 25, Marcu 32, Toader 77, V. Moraru 78, Savu 82.
Cartonaşe roşii: Drăgan 75, M. Radu 90+2.
Arbitri: Valentin Marinică (Cornu) - Laurenţiu Dragu (Colceag), Bogdan Bucur (Ploieşti).
Observator: Viorel Băltăţeanu (Ploieşti).